17. 07. 2017 | Hildegarde Lanstromová
Epizoda 1. – KONEC
- Rimmer tvrdí, že Fidži je pod vodou. Lister mu to nevyvrací, přestože má nad postelí plakát Fidži a také pohlednici. Oba obrázky ukazují Fidži nedotčené.
- vysvětlení: Listerovy obrázky byly z dřívějška, než na ostrově vybuchla sopka.
- Rimmer si popisuje nohy taháky. Jak by si je ovšem chtěl přečíst během zkoušky, kdy měl na sobě kombinézu?
- vysvětlení:
- Rimmer byl v takovém stresu, že vůbec nepřemýšlel.
- Rimmer měl původně v úmyslu zajít si během zkoušky na záchod a tam si tahák přečíst.
- Rimmer si bezostyšně píše po rukách na vítání hologramu George McIntyrea, ačkoliv je kolem spousta lidí a hlavně důstojníků.
- vysvětlení: Rimmer byl na celé lodi znám jako kašpar a nikdo si ho většinou nevšímal.
- Nukleární nehoda udělala na lodi pěknou paseku. Když však Lister vyšel ze stáze, bylo všude poměrně uklizeno, až na zbytky po mrtvolách.
- vysvětlení: Holly instruoval robíky, aby uklidili, ovšem prach z posádky nechali, aby mohl názorněji Listerovi vysvětlit, co se stalo.
- Když se Lister vrátí ze stáze, všude jsou hromádky prášku, které zůstaly po posádce. Při setkání s Kocourem je ale všude už čisto.
- vysvětlení: Holly chtěl patrně Listerovi předvést, co se stalo, takže nechal ostatky posádky na svém místě. K úklidu nejspíš použil nějaký druh ventilátoru, protože robíci by ho pravděpodobně tak rychle nezvládli.
- Na hologram George McIntyrea neměla mít nukleární nehoda žádný vliv. Kam se tedy poděl?
- vysvětlení: Protože McIntyre nebyl jako samotný hologram k ničemu užitečný, Holly ho nejspíš vypnul. Mohl udržet pouze jeden hologram a dal přednost Rimmerovi jako vhodnému společníkovi pro Listera.
- Rimmer dá Listera do hlášení kvůli kouření, ale když mu Lister kouří přímo před nosem v kajutě, vůbec mu to nevadí.
- vysvětlení: Rimmer byl díky nadcházející zkoušce tak vyveden z míry, že to vůbec nezaznamenal.
- Rimmer zprůsvitní, když proletí Kocourem. Když Lister mávne skrz něj rukou, zůstane normální.
- vysvětlení: Možná je rozdíl v tom, když se někdo dotkne hologramu a tím, když se něčeho dotkne hologram.
- Lister nalévá Kocourovi mléko, které musí být staré tři miliony let. Kocour si na něm ovšem zjevně pochutnává.
- vysvětlení: Skříňky v kajutách fungovaly jako malé stázové boxy, aby se potraviny udržely čerstvé. Nebo možná Holly po nehodě vytvořil jakési ochranné pole, což je vzhledem k jeho inteligenci těžko pravděpodobné.
- To co, Lister nosí na sobě by se možná dalo považovat za uniformu. Ovšem do stáze jde v pestrobarevné košili a účes na hlavě určitě předpisům neodpovídá.
- vysvětlení: Lister je nejpodřadnější člen posádky a jako takový nemusí dbát tolik na předpisy. Navíc v době odchodu do stáze byl zřejmě zproštěn služby, proto je v civilu. Na lodi vůbec vládnou uvolněné mravy, například kapitán při projevu přežvykuje jako zebra a jak se někdo jako Petersen mohl stát důstojníkem, to je vážně záhada.
Technické prohřešky:
– dva plakáty u dveří Listerovy a Rimmerovy kajuty zmizely a zase se vrátily.
– když Lister mávne rukou skrze Rimmera, polovina jeho ruky zmizí ještě než se Rimmera dotkne.
– poté, co Lister poručí podruhé dveřím, aby se zavřely, za oknem v rohu se pohne něco, co dveře zavře.
Epizoda 2. – OZVĚNY BUDOUCNOSTI
- Lister jde do řídící místnosti (chodba 147) ze své kajuty (chodba 348) přes chodbu 132. Proč?
- vysvětlení:
- Chodby na Červeném trpaslíku jsou označené na přeskáčku.
- Lister si udělal zacházku, aby oddálil okamžik své smrti.
- Lister si do stáze balí věci. Proč se namáhá, předtím mu vydržely tři miliony let bez úhony?
- vysvětlení: Lister neočekával, že by mohly přečkat další tři miliony let.
- Lister vidí ozvěnu budoucnosti, jak s ním Rimmer mluví. Proč ovšem přitom nevidí i sám sebe?
- vysvětlení: Lister mohl jednoduše vidět jen část ozvěny.
- Jídelní automat produkuje holínky a kbelík (mimochodem jedná se zřejmě o stejný automat, který Rimmer čistil na začátku minulého dílu). Jak může jídelní automat vyrábět takové věci?
- vysvětlení: Automat je něco jako replikátor a dovede vyrobit všechno.
- Lister tvrdí, že nikdy nečetl knihu. Přitom v minulém díle říká, že má už tři miliony let knížku z knihovny.
- vysvětlení: Lister se jednoduše snaží vymyslet důvod, proč zůstat naživu a trochu přitom lže. Zrovna se chystal se čtením začít, když mu do toho přišla stáze.
- Hollyho obraz je při oblékání Rimmera úplně bílý, zatímco v jiných případech je barevný.
- vysvětlení: Holly se mohl přepnout do úsporného režimu, v očekávání množství práce, které ho čeká s řízením při RS.
- Lister bedlivě prohlíží řídící místnost a pátrá po nebezpečí. Jak by mu mohl uniknout Kocour, který na něj později vyskočí zpod pultu?
- vysvětlení: Kocour se mohl do místnosti proplížit v době, kdy si Lister hrál s řízením. Je těžké si ovšem představit Kocoura plazícího se po zemi, protože za Listerem určitě neprošel.
Technické prohřešky:
- rozhovor s Rimmerem, který Lister zažije dvakrát, není tak docela přesný. Poprvé Rimmer při slovech: „Chci zůstat tady a zapnutý“, dělá drobný pohyb pravou rukou. Ve druhém případě vydá na konci rozhovoru tiché, nesouhlasné zamručení.
- když Lister opravuje Lennona, McCartney se s akvária kamsi vytratí.
- Lister se řízne do brady, ale potom už nemá na bradě žádný šrám.
- Lister sám sebe označí jako 692, ale jeho služební číslo je 169.
Epizoda 3. – ROVNOVÁHA SIL
- V epizodě „Konec“ Lister tvrdí, že Rimmer je hodnostně níž než služební roboti. Přesto Rimmer robíky komanduje.
- vysvětlení: Lister přeháněl.
- Na druhou stranu robíci se účastnili pohřbu George McIntyrea, vyhrazeného jen důstojníkům.
- vysvětlení: Nejpravděpodobnější tedy je, že po smrti kapitána, jeho zástupců a posádky přebírá velení nad lodí, a tím i nad robíky, člen posádky s nejvyšší hodností, a to byl Rimmer.
- V „Ozvěnách budoucnosti“ Lister říká, že nejedl nikdy kuře vindaloo, ale tady říká, že znehodnotil Rimmerův notes právě tímto jídlem.
- vysvětlení: Jedná se o chybu v překladu, Lister nejedl krevetové vindaloo.
- Proč se Lister snažil přemluvit Rimmera, když musel předem vědět, že je to naprosto marné. Rimmer je pod kontrolou Hollyho a jeho příkazy plní robíci. Listerovi by stačilo místo dohadování požádat o disk Kochanské buď Hollyho nebo robíky, ti všichni o něm museli vědět.
- vysvětlení: Holly se tvrdohlavě držel svého mínění, že Rimmer je pro Listera nejvhodnější společnost a byl stejně jako Rimmer proti Listerově setkání s Kochanskou. To potvrzuje skutečnost, že při habaďůře na Listera Rimmerovi pomáhal.
Technické prohřešky:
- Listerova kytara je trochu jiná než v epizodě „Konec“.
- automat na jídlo, který vyplenil Kocour, je na místě, kde byl vchod do kapitánovy pracovny
- ve scénce, kdy Rimmer diktuje robíkům a Lister přinese do kajuty dort, vesmír za oknem strnule stojí, zatímco v jiných případech se pohybuje.
- těsně předtím, než Lister projde Rimmerem, není Lister vůbec vidět.
Epizoda 4. – ČEKÁNÍ NA BOHA
- Jak mohl Holly překládat Listerovi Svatou knihu podle kočičího slovníku? Pomineme-li Hollyho současnou úroveň inteligence, jak kniha, tak slovník se čichají a Holly jako počítač nic cítit nemůže.
- vysvětlení:
- Slovník byl sice pachový, ale nějaký neuvěřitelně chytrý kocour nebo Lister ho opatřili anglickými dodatky.
- Holly jako holografický počítač 10. generace je sice senilní, ale může vnímat i pachy.
- Lister už v epizodě „Konec“ říká Kocourovi, že je vlastně Cloister – kočičí bůh. Kocour teď najednou dělá, jako by to slyšel poprvé a i pro Listera je to překvapení.
- vysvětlení: Šlo o nedorozumění v komunikaci. Kocour se stará jen o sebe a Listera příliš nevnímal, zatímco Lister Kocourovi zase nevěřil dokud neviděl Svatou knihu.
- Rimmer vyhrožuje Listerovi karanténou a o něco později dokonce tvrdí, že v ní Lister je, ale Lister se volně prochází po lodi.
- vysvětlení: Rimmer je tvořen pouze světlem a nebylo tedy v jeho silách udržet Listera v karanténě, nicméně si prostě nemohl pomoct, aby Listera jen tak ze sportu nekomandoval.
- Kočky nechaly před odletem na Fušál zemřít nemocné a slabé na Trpaslíkovi. Přesto nikde na lodi nejsou jejich ostatky.
- vysvětlení: O úklid by se mohl přičinit Holly, stejně jako v případě mrtvé posádky, ovšem kočky sídlily mimo jeho obslužné pole. Zbytky po mrtvolách možná tedy jednoduše nejsou vidět nebo se o ně postaraly samy kočky způsobem jako Kocourův otec o své nohy. (fujtajbl)
- Kocour se téměř nedotkne kornflaků, které mu dá Lister, ačkoliv se na ně vyloženě těší. Je rozhodně více než zvláštní, že Kocour nedojí.
- vysvětlení: Kocoura naprosto rozhodilo zjištění, že je Lister jeho bůh a na jídlo zapomněl.
Technické prohřešky:
- kočičí kněz nemá dlouhé špičáky jako Kocour.
- Lister čmuchá v knize očividně na červené předsádce.
- při slovech toustovače „Toustuji, tedy jsem“ se na jeho chromovaném povrchu odrazí něčí pohyb, zřejmě rekvizitáře.
- když Kocour uhájí své jojo před Rimmerem, položí ho nevšímavě v kajutě na stůl. Odchází bez něj, ale jojo už nikde na stole není vidět.
Epizoda 5. – SEBEVĚDOMÍ A MINDRÁK
- Holly nemá rád, když mu Rimmer poroučí. V „Ozvěnách budoucnosti“ mu dokonce řekl, že není kombinace mluvících hodin a Versaceho módních poskoků. Při Rimmerově večerní hygieně ale všechny jeho příkazy plní beze slůvka protestu.
- vysvětlení: Holly se chtěl co nejdříve vrátit ke čtení Agathy Christie a tak raději udělal vše, co Rimmer žádal, aby se ho zbavil.
- Rimmer tvrdí, že byl členem „Společnosti pro celibát“, protože souhlasil s jejich filozofií. To se však poněkud rozchází s jeho sexuálním dobrodružstvím s McGruderovou.
- vysvětlení: Bylo to přesně tak, jak říkal Lister – Rimmer si neuměl nabalit ženskou a proto předstíral nezájem o ně. Jakmile se mu však naskytla příležitost s McGruderovou, okamžitě ji využil.
- Proč se Rimmer snažil prostřednictvím robíka zaútočit na Listerova Mindráka? Mohl být pro něj zdrojem kompromitujících informací na Listera, které by mohl později využít.
- vysvětlení: Už Rimmerova prvotní reakce na Kocoura ukazuje, že je silně xenofobní a nevěří prostě nikomu.
- V době, kdy sebou Lister švihne o zem a najde ho Kocour můžou být tak čtyři hodiny ráno.(Rimmer se dívá o něco dříve v kajutě na hodiny a říká že je půl čtvrté) Když Rimmer přiběhne pro Kocoura, ten nechce přerušit oběd. Oběd ráno?
- vysvětlení:
- Kocour neměl při své inteligenci tak docela jasno v tom, kdy je oběd nebo večeře a prostě si čas k jídlu přizpůsobil sám sobě.
- Holly byl natolik zaneprázdněn napínavou detektivkou, že si všiml zkolabovaného Listera až o několik hodin později.
- Kocour si „pere“ prádlo v kajutě Listera a Rimmera, přestože je volná celá loď a určitě i prádelna.
- vysvětlení: Kocour tušil, že tím Rimmera naštve a chtěl se mu pomstít, za vyhazov z postele.
Technické prohřešky
- s kapitánovou pracovnou se dějí podivné věci: tentokrát tam není automat na jídlo, ale ošetřovna. Za Rimmerem je jasně viditelná část nápisu.
- když Kocour zpívá „Sex ti leží tu před nosem“, Lister, který by měl být v hlubokém bezvědomí, se široce zašklebí.
- Lister bezhlesně říká se Sebevědomím jeho repliku: „Žádnýho vandráka jsem tu neviděl“.
- Když Sebevědomí exploduje, jeho přilba je vedle něj v pravé části obrazovky, ačkoliv ji tam rozhodně neměl čas odložit.
Epizoda 6. – JÁ NA DRUHOU
- Rimmer si stěžuje, že si Lister zlomyslně broukal celé dva roky. V „Čekání na Boha“ ale Lister říká, že je u společnosti teprve osm měsíců.
- vysvětlení: Rimmerovi čas s Listerem připadal mnohem delší. Čas by mohl zhruba odpovídat. Lister měl na mysli osm měsíců před nehodou a nezapočítal do toho už dobu strávenou s Rimmerem po opuštění stáze.
- Rimmer si do svého nového domova nechal natahat kdejaké krámy, ale zcela opomněl své největší cennosti. Zarámované diplomy za plavání zůstaly na zdi.
- vysvětlení: Rimmer je tam nechal viset, aby podráždil Listera. Ve zmatku při stěhování se to snadno mohlo stát.
- Kdo mohl zkrášlit kajutu nálepkami oslavujícími Rimmera? Robíci tak vysoko nedosáhnou a Lister s tím zjevně neměl nic společného.
- vysvětlení: Jediný, kdo přichází v úvahu, je Kocour. Pravděpodobně mu Rimmer za to slíbil nějaké ryby.
- Když jde Lister slídit do kajuty Rimmerových, dveře se otevřou těsně předtím, než se dotkne světelného panelu.
- vysvětlení: Protože v kajutě bydlí hologramy, otvírání dveří je upraveno.
- Rimmer 2 dělá stínové obrázky na plátno, aby naštval svého dvojníka. Může hologram tvořený světlem dělat něco takového?
- vysvětlení: V případě hologramu je světelná projekce tak dokonalá, že vytváří iluzi skutečného člověka. Rimmer tedy působí téměř jako normální člověk, pokud se něčeho nedotýká nebo se někdo nedotkne jeho.
Technické prohřešky:
- když Lister vysype špinavé prádlo, odhodí prázdný koš, ten se odrazí od palandy a skutálí se na pravou stranu. Když o chvíli později Lister hadry sbírá, leží nalevo.
- na videokazetě, zachycující poslední okamžik Rimmerova života, stojí Rimmer před kapitánem a vedle postávají dva bezejmení vazouni (asi strážní). V „Konci“ Holly identifikoval ostatky Petersena a Kochanské, ale ani jeden na záznamu není v místnosti.
- Lister si nemůže pomoct a opět odříkává cizí repliku. Tentokrát spolu s Kocourem: „Kdybych tomu uvěřil jen na chvíli, tak mi hrábne.“